Technika kŕmenia psov (Pes)
Technika kŕmenia psov:
Kŕmenie šteniat – v prvých dňoch po narodení dostávajú šteňatá všetky potrebné látky v mledzive, neskôr v materskom mlieku. Laktácia sa u matky prispôsobuje veľkosti vrhu. Osirelým šteňatám sa musí zabezpečiť úplná výživa (kŕmenie každé 2 hodiny), pričom sa nesmie zabúdať na pomoc pri vyprázdňovaní (masáž bruška) a zabezpečenie tepla blízkeho ich telesnej teplote.
4 – 7 týždeň prikrmovanie
7 – 12 týždeň 4 krát denne
3 – 6 mesiac 3 krát denne
6 – 9 mesiac 2 krát denne
Kŕmenie laktujúcich súk – zabezpečiť potrebu energie je hlavne vo veľkých vrhoch zložité. Sukám je potrebné podávať vysokohodnotnú, energeticky zhustenú krmnú dávku s vysokým obsahom bielkovín a tukov, ale aj glycidov. Oleje rastlinného pôvodu dodávajú organizmu kyselinu linolovú, ktorá sa vo väčšom množstve vylučuje mliekom. Bielkoviny musia byť kvalitné. Dôležitý je správny pomer Ca : P, pri jeho porušení dochádza k zdravotným poruchám. Kŕmnu dávku rozdelíme na 3 – 5 krát.
Technika kŕmenia starých psov – pes sa po 8 roku života dostáva do stareckého veku, prejavuje sa horším využívaním potravy. Z kŕmnej dávky vylúčime ťažko stráviteľné krmivá s vysokým obsahom elastínov a kolagénov. Kosti podávame len s ohľadom na jeho chrup. Do krmnej dávky zaraďujeme ľahko stráviteľné krmivá, napr. kvalitnú svalovinu, pečeň, obličky, slezinu, mliečne výrobky, vajcia, chlieb, ovsené vločky.